Retired Police Officers

S/N

NAME OF OFFICER SERVICE DATE OF RETIREMENT LAST RANK/POST HELD
I. DIG & ABOVE
1 Pu F.L.R. Siama IPS 25.08.1993 Commissioner & Secretary, Home
2 Pu C. Khenglawta (L) MPS 01.02.1998 DIG
3 Pu K. Lalchhunga IPS 31.01.2001 ADGP
4 Pu K.C. Thanga (L) IPS 31.01.2001 DIG
5 Pu Hmingdailova Khiangte IPS 23.02.2004 DIG
6 Pu M. Tumsanga IPS 31.12.2004 DGP
7 Pu Lalngheta Sailo IPS 28.02.2007 DGP
8 Pu Lalsangzuala Sailo (L) IPS 28.02.2009 DIG
9 Pu L. Hrangnawna (L) IPS 31.12.2011 IGP
10 Pu Saizela IPS 30.11.2012 DIG
11 Pu C. Zorammuana IPS 31.01.2015 DIG
12 Pu V. Lalthakima IPS 28.02.2015 DIG
13 Pu Lalrokhuma Pachuau IPS 28.02.2015 DGP
14 Pu P.C. Lallawmsanga IPS 29.02.2016 Principal Secretary (DM&R, Excise)
15 Pu L.T. Hrangchal IPS 28.02.2017 DIG
16 Pu Lalhruaia IPS 28.02.2017 Commandant General, MRHG&CD
17 Pu C. Laldina IPS 15.11.2017 DIG
18 Pu Zorammawia IPS 28.02.2018 IGP
19 Pu P.C. Lalchhuanawma MPS 31.12.2018 Director, F & ES
20 Pu Joseph Lalchhuana IPS 28.02.2019 DIG
21 Pu Lalbiakzama MPS 29.02.2020 Secretary, Home
22 Pu LH Shanliana IPS 28.02.2021 Addl.DGP
II. SELECTION GRADE & ABOVE
23 Pu Thanmawia Chawngthu MPS 30.09.2008 SSP/SAG
24 Pu F. Lalhuliana MPS 28.02.2011 SSP
25 Pu Herman Sangthankhuma MPS 31.07.2011 SSP
26 Pu Saithanga MPS 31.01.2012 SSP
27 Pu C. Vanlalvena MPS 31.03.2014 SSP
28 Pu John Zothansanga MPS 29.02.2020 SSP
II. JUNIOR ADMINISTRATIVE GRADE
29 Pu H.N Sharma MPS 28.02.1996 SP
30 Pu L.R. Chama MPS 01.02.2000 SP
31 Pu A.S. Chakrabarty MPS 30.09.2000 SP
32 Pu N.B. Biswas MPS 30.09.2004 SP
33 Pu M. Lalthanzuala MPS 31.03.2009 SP
34 Pu H. Lalchhuanliana MPS 31.10.2012 SP
35 Pu Narayan Thapa MPS 30.09.2018 SP
36 Pu Lalmuanpuia MPS 30.09.2019 Commandant
37 Pu Sapkhuma Hmar MPS 31.12.2019 2i/C, 1st IR Bn.
III. SENIOR GRADE
37 Pu P.C. Lalnela MPS 30.06.1989 Dy.Commandant
38 Pu M. Thangkhuma MPS 30.04.1990 Addl.SP
39 Pu N. Joishi MPS 30.06.1990 Dy.Commandant
40 Pu Lalhmingliana (L) MPS 31.05.1994 Dy.Commandant
41 Pu Lalduhzuala (L) MPS 31.12.1996 Addl.SP
42 Pu Rualkhuma MPS 31.12.1999 Addl.SP
43 Pu R.M. Singh MPS 31.12.2002 Addl.SP
44 Pu S. Gogoi MPS 28.02.2004 Addl.SP
45 Pu Vanlalrova MPS 30.08.2008 Addl.SP
46 Pu Thansanga MPS 31.10.2009 Addl.SP
47 Pu L.B. Chhetri MPS 28.02.2010 Addl.SP
48 Pu J.L. Thangluaia MPS 31.03.2010 Addl.SP
49 Pu K. Daniela MPS 30.06.2011 Addl.SP
50 Pu P.B. Chhetri MPS 30.09.2011 Addl.SP
51 Pu V.L. Zuata MPS 30.09.2011 Addl.SP
52 Pu Lalremmuana MPS 31.12.2011 Addl.SP
53 Pu R. Lalkailuia MPS 31.12.2011 Addl.SP
54 Pu H. Sangawia MPS 29.02.2012 Addl.SP
55 Pu Kapchhunga Khiangte MPS 31.03.2012 Addl.SP
56 Pu. R.K. Daniela MPS 28.02.2013 Addl.SP
57 Pu Shershing Thapa MPS 28.02.2018 Addl.SP
58 Pu V. Lalchawimawia MPS 28.02.2018 Dy.Commandant
59 Pu Zasangzela MPS 28.02.2019 Addl.SP
60 Pu H.Riado MPS 30.11.2019 Dy.Commandant
61 Pu Vanlalduha MPS 31.03.2020 Dy.Commandant
62 Pu Speedy Hmangaiha MPS 31.03.2020 Dy.Commandant
63 Pu Paul Thangzika MPS 31.10.2020 Dy.Commandant
64 Pu Zoramthanga Pautu MPS 28.02.2021 Addl.SP
IV. JUNIOR GRADE
64 Pu L.M. Chakma (L) MPS 30.04.1984 Dy.SP
65 Pu Lalthanzauva (L) MPS 26.07.1986 Dy.SP
66 Pu R. Rengchhunga (L) MPS 01.07.1987 Dy.SP
67 Pu B. Pazawna (L) MPS 31.08.1987 Asst.Commandant
68 Pu B.N. Bhor MPS 01.09.1987 Dy.SP
69 Pu M.R. Das MPS 01.01.1988 Dy.SP
70 Pu R. Damthunga MPS 30.06.1988 Asst.Commandant
71 Pu Khawliansanga MPS 31.03.1990 Asst.Commandant
72 Pu Lalhnuna Sailo MPS 31.01.1991 Dy.SP
73 Pu S.D. Roy MPS 28.02.1991 Dy.SP
74 Pu Lunghnema (L) MPS 30.09.1991 Dy.SP
75 Pu Chalmawia MPS 31.07.1992 Asst.Commandant
76 Pu Sanghleia MPS 31.07.1992 Dy.SP
77 Pu Bawihranga MPS 16.06.1994 Dy.SP
78 Pu R. Doliana MPS 30.06.1996 Dy.SP
79 Pu H.K. Ojha MPS 30.06.1997 Dy.SP
80 Pu Saingura Sailo MPS 31.10.1998 Asst.Commandant
81 Pu D.K. Brahmo MPS 31.03.1999 Dy.SP
82 Pu F. Lalruata (L) MPS 30.04.1999 Asst.Commandant
83 Pu R. Mankunga MPS 30.04.1999 Asst.Commandant
84 Pu Doliana MPS 31.07.1999 Asst.Commandant
85 Pu D.P Sharma MPS 31.10.1999 Dy.SP
86 Pu N.C. Mandal MPS 31.12.1999 Dy.SP
87 Pu Shillonga MPS 28.02.2001 Asst.Commandant
88 Pu Hrangdailova MPS 31.03.2001 Asst.Commandant
89 Pu Rualchhinga MPS 30.09.2001 Dy.SP
90 Pu F. Aizama MPS 31.10.2002 Asst.Commandant
91 Pu H. Tiwari MPS 31.12.2002 Dy.SP
92 Pu Lalchhuanawma MPS 30.06.2003 Asst.Commandant
93 Pu Ramdinthara (L) MPS 30.06.2003 Dy.SP
94 Pu B.B. Singh MPS 31.05.2004 Dy.SP
95 Pu F. Lalkunga MPS 31.07.2004 Dy.SP
96 Pu S.K. Barman MPS 31.07.2004 Asst.Commandant
97 Pu Rokunga MPS 28.02.2005 Dy.SP
98 Pu A.K. Dey MPS 31.07.2007 Dy.SP
99 Pu R. Tlankima MPS 30.04.2008 Asst.Commandant
100 Pu Ashok Thapa MPS 30.09.2008 Asst.Commandant
101 Pu Vanhnuaithanga MPS 31.10.2008 Asst.Commandant
102 Pu C. Vanramlawma MPS 28.02.2009 Dy.SP
103 Pu A. Thangkanglova MPS 31.03.2009 Dy.SP
104 Pu K. Lalruata MPS 30.06.2009 Dy.SP
105 Pu Sangthangpuia MPS 30.06.2009 Asst.Commandant
106 Pu Laldika MPS 30.06.2009 Asst.Commandant
107 Pu Chawngchhunga MPS 30.09.2009 Dy.SP
108 Pu Sanghnuna Royte MPS 31.01.2010 Dy.SP
109 Pu S.A. Laskar MPS 31.01.2010 Dy.SP
110 Pu P. Lalzama MPS 28.02.2010 Dy.SP
111 Pu F. Ramnghaka MPS 31.03.2010 Dy.SP
112 Pu L. Dama MPS 1 1.04.2010 Dy.SP
113 Pu Abdul Aziz MPS 30.06.2010 Dy.SP
114 Pu Laltlanzama MPS 31.07.2010 Dy.SP
115 Pu C. Ralkapzauva MPS 31.01.2011 Dy.SP
116 Pu Lalsawmliana MPS 28.02.2011 Dy.SP
117 Pu T. Vanlalhluna MPS 28.02.2011 Dy.SP
118 Pu R.U. Laskar MPS 30.04.2011 Dy.SP
119 Pu Raldokima MPS 30.06.2011 Asst.Commandant
120 Pu Lalsangbera MPS 30.06.2011 Dy.SP
121 Pu K.S.Panicker MPS 31.08.2011 Dy.SP
122 Pu D.K. Chakraborty MPS 31.10.2011 Dy.SP
123 Pu C. Lalbiakliana MPS 31.10.2011 Dy.SP
124 Pu Lalnghinglova MPS 31.10.2011 Dy.SP
125 Pu Lalhunliana MPS 31.01.2012 Dy.SP
126 Pu Lalhmingliana Sailo MPS 29.02.2012 Asst.Commandant
127 Pu Sangnghina MPS 31.03.2012 Dy.SP
128 Pu Lalvuana MPS 30.04.2012 Asst.Commandant
129 Pu Lalthlamuana MPS 30.06.2012 Asst.Commandant
130 Pu H. Hrangkhuma MPS 30.06.2012 Dy.SP
131 Pu. R. Hrangzuala MPS 30.06.2012 Dy.SP
132 Pu Vanlalchhuanga MPS 31.07.2012 Asst.Commandant
133 Pu K. Lalhmingthanga MPS 30.09.2012 Asst.Commandant
134 Pu Ram Sagar Singh MPS 30.06.2013 Dy.SP
135 Pu ARV Pillai MPS 30.06.2013 Dy.SP
136 Pu DP Mahto MPS 30.06.2013 Dy.SP
137 Pu Lalhuma MPS 31.07.2013 Asst.Commandant
138 Pu Vanhnuaikhuma MPS 31.01.2014 Asst.Commandant
139 Pu Kapchungnunga MPS 28.02.2014 Asst.Commandant
140 Pu H.T. Sapsanga MPS 28.02.2014 Dy.SP
141 Pu Manoranjan Medhi MPS 30.06.2014 Asst.Commandant
142 Pu Zahmingthanga MPS 31.08.2014 Dy.SP
143 Pu Lalsanglura MPS 30.09.2014 Asst.Commandant
144 Pu J.L. Mahto MPS 30.11.2014 Asst.Commandant
145 Pu Biaknunsanga MPS 28.02.2015 Asst.Commandant
146 Pu K. Vanlalringa MPS 30.04.2015 Dy.SP
147 Pu C. Chalmanga MPS 30.06.2015 Asst.Commandant
148 Pu F. Biakenga MPS 30.06.2015 Asst.Commandant
149 Pu P. Lalzuala MPS 30.11.2015 Asst.Commandant
150 Pu Tuanpu MPS 31.12.2015 Asst.Commandant
151 Pu P.C. Lalrinmawia MPS 29.02.2016 Asst.Commandant
152 Pu Zohmingliana Zote MPS 29.02.2016 Asst.Commandant
153 Pu Sukra Bahadur Thapa MPS 31.05.2016 Asst.Commandant
154 Pu Lalzuimawia MPS 30.09.2016 Asst.Commandant
155 Pu Krishna Prasad Paudyal MPS 31.10.2016 Asst.Commandant
156 Pu Thanchungnunga MPS 28.02.2017 Asst.Commandant
157 Pu Jimmy L. Renthlei MPS 28.02.2018 Dy.SP
158 Pi Zairemchhungi MPS 01.11.2018 Dy.SP
159 Pu J. Laichha MPS 30.06.2019 Asst.Commandant
160 Pu H.F. Lalringliana MPS 31.08.2019 Asst.Commandant
161 Pu K.K. Saikia MPS 30.11.2019 Asst.Commandant
162 Pu Laljohana Pachuau MPS 31.01.2020 Dy.SP
163 Pu F.Ramchangliana MPS 28.02.2020 Asst.Commandant
164 Pu H.Lalzawmliana MPS 29.02.2020 Dy.SP
165 Pu Laltanpuia Sailo MPS 29.02.2020 Dy.SP
166 Pu R.Chhuanvawra MPS 31.03.2020 Asst.Commandant
167 Pu Laldawngliana Sailo MPS 30.06.2020 Asst.Commandant
168 Pu Chandra Prasad Dahal MPS 31.07.2020 Asst.Commandant
169 Pu Sawmzela MPS 30.11.2020 Asst.Commandant
170 Pu H.Lalrinawma MPS 31.12.2020 Asst.Commandant
171 Pu C.Lalrohlua MPS 28.02.2021 Dy.SP
172 Pu Chandra Hansa Chakma MPS 31.03.2021 Asst.Commandant